You are here

Otomasyonlu vinçler, işlerin aksamaması için gece gündüz çalışıyorlar.

Fortum, Birleşik Isı ve Enerji Santrali, Klaipeda, Litvanya

1998'de kurulan Fortum firması, Polonya ve Rusya'da enerji santralleri işleten Finlandiyalı bir enerji firmasıdır. Elektrik ve ısı üretiminin yanı sıra enerjiyle ilgili çeşitli hizmet ve ürünler de sağlamaktadır. Hidroelektrik ve atıktan enerjiye çözümler gibi alanlarda yürüttüğü operasyonlarıyla firma özellikle sürdürülebilir çözümlere odaklanmaktadır.

Kesintisiz enerji üretimi taleplerini karşılamak

Litvanya'nın üçüncü en büyük şehir olan Klaipeda, Kuzey Avrupa'daki birkaç buzsuz limandan birine sahiptir ve bu sayede bölgenin taşımacılık ve ticari faaliyetlerinde kilit şehir haline gelmiştir. Şehir, atığın yönetilmesine ve enerji sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla yeni bir enerji santrali inşa edilmesi için Fortum firmasını seçti. Isı ve enerji (CHP) tesisi, yakıt olarak kentsel ve endüstriyel atıkla karıştırılmış CO2-nötr biyokütleyi işlemektedir.

Santral için, kamyonla getirilen atığın geniş depo haznesinden bitişikteki yakma fırınına geçirilmesinde vinçler gerekmekteydi. Santralin operasyonlarında kilit unsur olarak görev yapacak olacak vinçlerin, haftada yedi gün yirmi dört saat çalışması gerekmekteydi. Belirli bir süre dururlarsa yakıt kazana ulaşmayacak ve santralin temel ısı ve elektrik çıktısını üreten türbinler kapanacaktı.

Uzaktan izleme özelliklerine sahip otomasyonlu vinçler

Konecranes, enerji santralinin inşasına planlama aşamasında dahil oldu. Birlikte çalışan çift kavramalı vinç, devasa atık haznesinin bütün alanını kapsamaya yetiyordu. Vinç kontrolleri tam otomasyonlu olarak tasarlandı ve uzaktan izleme teknolojisiyle donatıldı.

Atık ve emisyonları azaltıyor

2013 yılında Litvanya ve Finlandiya cumhurbaşkanları tarafından açılan santral, Litvanya şebekesi için yılda yaklaşık 140 GWh elektrik ve 400 GWh ısı (Klaipeda bölgesel ısıtma ihtiyacının yüzde 40'ı) enerjisi üretiyor. Yakıt için bu kadar fazla atık kullanılması, atık gömme ihtiyacını önemli ölçüde azalttı ve CO2 emisyonları yılda 96.000 ton düştü.

Fortum'un operasyon müdürü Klaudijus Zilinskas, Konecranes'in sunduğu hızlı ve etkili satış sonrası destekten çok memnun kaldığını belirtti. Uzaktan izleme sayesinde Konecranes teknisyenlerinin planlı servis hizmeti ve koruyucu bakım dışında nadiren Fortum Klaipeda tesisinde bulunması gerekti. İki adet Konecranes otomatik kavramalı vinç, devasa atık haznesindeki zahmetli, kesintisiz iş planlarını idare etme konusundaki becerilerini ortaya koydu.