You are here

Isı eşanjörü taşıma

Alstom Power Systems GmbH, Karlsruhe, Almanya

Mannheim'daki Alstom Power Systems GmbH, dünyanın dört bir yanında fosil yakıtlı elektrik santralleri ve türbinleri tasarlamakta, inşa etmekte ve satmaktadır. Mannheim, enerji santrali modernizasyonu, gaz ve kombine çevrim enerji santralleri ile mühendislik ve kontrol sistemleri sunmaktadır.

Alstom, Karlsruhe'deki yeni Rheinhafen buharlı enerji santrali 8'in inşasına büyük oranda dahil olmuştur. Yeni kömür yakıtlı enerji santrali, yüksek etkili ve çevre dostu enerji tedariki projesinin bir parçasıydı. Bu tesiste, ısı eşanjörünün özel bir teknik inceleme için demonte edilmesi gerekliydi. 

Isı eşanjörü taşınması

196 ton ağırlık, 12,5 metre yükseklik ile 4,2 metre genişliğe sahip ısı eşanjörünün güvenli şekilde kaldırılması ve taşınması gerekliydi. Üniteyi taşımak için hızlı ve güvenilir şekilde manevra yapabilen güçlü bir vinç gerektiren özel bir taşıma mekanizması inşa edilmesi gerekliydi.

Güçlü bir kaldırma kirişi inşa edilmesi

Konecranes, ısı eşanjörünün taşınmasını bir türbin alanı vinciyle birkaç gün içinde tamamladı. Vincin ısı eşanjörünü güvenli şekilde kaldırabilmesi için Konecranes, tank ebatlarına göre bir kaldırma kirişi inşa etti. Çelikten imal edilen kaldırma kirişi yaklaşık 10 ton ağırlığındaydı ve iki kaldırma mapasına sahipti.

Eşanjörün yerleştirilmesi

Isı eşanjörü (serbest salınan) vinçle 36 metre yükseğe kaldırıldı ve vinç pistinde doğru yaklaşık 100 metre boyunca taşındı, ardından havada 90 derece döndürüldü ve düz bir şekilde yana yatırıldı.

Müşterilere sağlanan faydalar

Konecranes'in görevi üstlendiği tarihten, çapraz kirişin planlanması ve özel tasarım yaparak taşıma işlemini gerçekleştirmesine kadar geçen süre yalnızca üç buçuk haftaydı. Isı eşanjörü, yalnızca sekiz saat içinde sorunsuz şekilde taşındı. 

Türbin alanı tesis yöneticisi Gary Schwarz: "Engin deneyimlerimizden faydalanarak bu tür bir taşıma işlemini yalnızca Konecranes'in gerçekleştirebileceğini çok erken bir aşamada net bir şekilde anladık. Bizi ikna eden unsur, planlama ve uygulama performanslarıydı. Projenin kısa süreli yapısı ve özel kaldırma kirişinin hızlı üretimi, işin içindekiler için zorlayıcı faktörlerdi. Bu, Konecranes'in en zorlu görevlerden en kolay görevlere kadar her tür operasyonu, hızlı, esnek ve çok güvenilir biçimde gerçekleştirebileceği anlamına geliyor."