You are here

AKS, SABİT DİNAMİK

AKS, SABİT - Etrafında tekerleğin döndüğü başlık kirişinin sonuna sabitlenmiş bir mil.

AKS, DÖNER - Tekerleğe sabitlenmiş ve kamyonun sonuna sabitlenmiş yataklar üzerinde dönen bir mil.

YATAK ÖMRÜ - sürtünmesiz bir yatağın B-10 ömrü, ilgili hız ve yükleme değeriyle çalışan yatak grubunun %90'ının saat olarak beklenen ömrüdür.

YATAK, YAĞLAMASIZ - Belirtilen B-10 ömründen az olmayacak şekilde yatağın yağ gerektirmeden çalışmasına izin vermek için keçelere ve yüksek stabiliteli oksidasyon dirençli grese sahip olan sürtünmesiz bir yatak.

BLOK, YÜK - Askı halatından asılan kanca, mafsal, yataklar, kasnaklar, pimler ve gövde. Bir "short type" blokta, kanca ve kasnaklar mafsal adı verilen aynı elemana monte edilirler. Bir "short type" blokta, kanca ve kasnaklar mafsal adı verilen aynı elemana monte edilirler. (Kasnakların destek elemanına, kasnak pimi adı verilir ve kancanın destek elemanına da muylu adı verilir.)

BLOK, ÜST - Gezici araba çapraz elemanlarında bulunan ve halatlar yardımıyla yük bloğunu ve yükünü destekleyen sabitlenmiş bir kasnaklar, yataklar, pimler ve gövde grubu.

BOJİ - Bir kirişin sonuna takılan (kiriş başına birden fazla boji kullanılıyorsa bir bağlantı elemanına) kısa bir başlık kirişi. Çalışma yolunun tasarımından ötürü bir vinçte dörtten fazla tekerlek gerektiğinde, bu tip bir başlık kirişi kullanılır.

BOJİ, DENGELEYİCİ - İki kamyon tekerleğine yüklemeyi eşitlemek için üzerinde kamyonun salınabileceği bir pim yoluyla bir kirişe (ya da bağlantı elemanına) esnek şekilde bağlanan kısa bir başlık kirişi. Bu yapı kirişler arasında, çok rijit bir uç bağlantısı kullanır.

BOJİ, SABİT - Bir kirişe rijit şekilde bağlanmış kısa bir başlık kirişi. Kirişlerin torsiyonel sapması ve uç bağlantısının esnetilmesi ile tekerlek yüklerinin eşitlenmesine izin vermek için kirişler arasında esnek bir uç bağlantısı kullanılır.

FREN, BURGAÇLI AKIM - Motora ek yük vererek kaldırma ya da indirme yönünde yük hızını kontrol etmeye yarayan cihaz. Bu yük, statör bobinlerindeki ayarlanabilir doğru akım ve rotorda endüklenen akımlar tarafından üretilen manyetik alanlar ile etkileşimden ötürü meydana çıkar.

FREN, PARK ETME - Vince gelen güç kesildiğinde köprü ya da gezici araba için bir sürtünme freni otomatik olarak uygulanır.
KAMBER- Vinç parçalarındaki nominal yük ve ağırlıklarından ötürü sapmayı kısmen telafi etmek için kirişlere verilen hafif, yukarı, dikey yönde eğim.

BOŞLUK - Vincin herhangi bir parçasından en yakın engelleme noktasına olan minimum mesafe.

KONTROLLÜ FRENLEME YOLLARI - Hareket eden yükten enerjiyi alarak ya da enerjiyi ters yöne sevk ederek yükü indirme hızını kontrol etme metodu.

KARŞIT TORK - Motorun dönüş yönüne ters yönde tork oluşturmak amacıyla motora gelen gücün ters çevrildiği bir kontrol metodu.

DİNAMİK - Enerjinin dirençlerde atıldığı ve motorun bir jeneratör olarak kullanıldığı hız kontrol metodu.