You are here

frenleme, pnömatik vinç, portafolu gezer köprü

frenleme, pnömatik: bu metod basınçlı gaz kullanarak hızı kontrol eder ya da azaltır.

konsol gövdesi: bir duvar vincinin gezer arabasını desteklemekte kullanılır, bu yapısal bir elemandır.

kabin, normal: kabin kumandalı bir vincin kontrolünde kullanılır, bu operatörün bölmesidir.

kontrol paneli: bir düğme istasyonu, ana şalter, otomatik program,  uzaktan kumanda ya da benzeri cihazların sinyal ile motor ya da benzeri ekipmanlara gelen gücü kontrol eden statik, manyetik pnömatik, hidrolik, vb. gibi aksamların bir grubu.

frenleme, servis: normal çalışma sırasında bu metod vinç hareketini yavaşlatır.

vinç, kabinden kumandalı: bu vinçler vinç hareketlerinin kontrolü için operatör tarafından kumanda edilen kabindeki denetleyicileri kullanırlar

kabin: bir vinci kontrol etmekte kullanılır, bu operatörün bölmesidir

denetleyici, manuel: el kumandalı cihazlarla yürütülen temel işlevleri olan bir denetleyici.

köprü: uç bağlantılar, kamyonlar, patikalar, bir veya birkaç kiriş ve gezici araba ya da bazı durumlarda tahrik mekanizması olarak bilinen gezici arabalardan oluşan bir vinç parçasıdır.

kabin, iskelet: normalde kabinden zemin ya da uzak kumandalı vincin çalıştırılmasında kullanılır, bu operatörün bölmesidir.

tampon: hareket eden gezici araba ya da vinç izin verilen hareket yolunun sonuna geldiğinde ya da hareket eden iki gezici araba ya da vinç temas ettiğinde bu aygıt darbeyi azaltmakta kullanılır. Bu genellikle gezici arabaya, çalışma yolu tahditine ya da köprüye bağlanır.

boşluk: en yakın engelden vincin bir parçasına olan mesafe.

kolektörler, akım: köprü ya da çalışma yolu iletkenlerinden gelen akımı toplamak için kullanılırlar, bunlar iletişim aygıtlarıdır.

iletkenler, köprü: genellikle bir vincin köprü yapısında bulunurlar ve bunlar gezici arabalara elektrik ve kontrol sinyallerini ileten elektriksel iletkenlerdir.

iletkenler, çalışma yolu (ana): genellikle bir vincin çalışma yolunda bulunan bu elektriksel iletkenler, kontrol sinyallerinin yanında gücü de vince iletirler.

denetleyici: önceden belirlenmiş şekilde, bağlandığı cihaza gelen gücü kontrol etmekte kullanılırlar ve bu bir cihaz ya da cihaz grubu olabilir.

frenleme, rejeneratif: motorun ürettiği elektrik enerjisinin elektrik sistemine geri verilmesine ve böylece hızın kontrolüne ya da azaltılmasına imkan veren bir metod.

denetleyici yay geri dönüşü: ayırmanın ardından bu denetleyici otomatik olarak nötr, kapalı konuma dönecektir.

köprü hareketi: bu durum, bir vinç çalışma yoluna paralel hareket ettiğinde oraya çıkar.

vinç, otomatik: bu vinç, ön ayarlı bir döngü ya da döngüler başlatıldığında çalışır.

vinç: yükün indirilmesi ve kaldırılmasının yanında yatay hareket için de tasarlanmış olan bu makinenin hayati bir aksam olan bir kaldırma mekanizması vardır.

vinç, portafolu gezer köprü: makasların ya da köprü kirişlerinin her iki tarafta ya da bir tarafta vinç çalışma yolunu aştığı bir yarım gezer köprü ya da gezer köprülü bir vinç.