You are here

vinç, zemin kumandalı - vinç, yarım gezer köprü

vinç, zeminden kumandalı: bir operatör, bir kablolu kumanda istasyonundaki vinçten askıya alınan denetleyicileri kullanarak bu vinçlerin hareketini kontrol edebilir

vinç, ermiş-malzeme-kaldırma: erimiş malzemeyi taşımak ya da dökmek için kullanılan türde bir tavan vincidir.

vinç, gezer köprü: gezici araba ya da arabaları taşıyan köprü rijit şekilde sabit raylar ya da diğer çalışma yolunda bulunan iki ya da daha fazla bacaktan desteklenir, bunun haricinde bu tavan vinci ile oldukça benzerdir.

vinç, manuel kumandalı: bu vincin hareket mekanizması sonsuz bir zincir çekilerek ya da yük veya kanca manuel hareket ettirilerek sağlanır ve vincin kaldırma mekanizması da benzer şekilde hareket eder.

vinç, dış mekan: dış mekanda kullanılan bir vinçtir (gezer köprü vinci ya da tavan vinci) ve kapalı bir alanda saklamaya uygun değildir. Bir iç vinç periyodik olarak dışarıda kullanılmasına rağmen, bu yine de bir dış mekan vinci olarak sınıflandırılmaz.

vinç, tahrikli: bir pnömatik, elektrikli, içten yanmalı motorlu ya da hidrolik kumandalı vinç.

vinç, polar:dairesel  olan bir çalışma yolunda hareket edebilen bir vinç (gezer köprü ya da tavan).

vinç, uzaktan kumandalı:Operatörü, vince bağlı olmayan ve bir çalışma istasyonundaki vinç hareketlerini kontrol etmek için taşınabilir olan denetleyicileri kullanan bir vinç

vinç, kabinden kumandalı: Operatörünün, vinç hareketi kontrolü için vinç ya da bir kontrol odasından ayrı olan hareketli ya da sabit platform veya kabindeki denetleyicileri kullandığı vinç

vinç, tavan: sabit veya hareketli kaldırma mekanizması olan ve sabit, tavan çalışma yolu yapısında hareket eden çoklu ya da tek kirişli hareket köprülü vinç.

vinç, yarım gezer köprü: köprünün bir ucunun kaldırılmış bir çalışma yolu ya da ray üzerinde çalışan bir başlık kirişi ile diğer ucunun da sabit bir çalışma yolu ya da ray üzerinde çalışan bir veya birkaç bacak üzerinde rijit şekilde tutulduğu bir gezer köprü.