You are here

SMARTON® – Konecranes’ten akıllı vinç

Akıllı, modüler ve çok yönlü – SMARTON teknoloji, esneklik, verimlilik ve güvenlikte yeni standartlar belirliyor.

SMARTON, Konecranes’ın 50 yılı aşkın bir süredir proses endüstrilerinde ağır hizmet tipi kaldırma uygulamalarından edindiği deneyimin bir sonucu olarak üretilmiştir. SMARTON, sunduğu mekanik mükemmellik, akıllı kaldırma sistemi ve servis desteğinin kusursuz bileşimi sayesinde piyasaya tanıtıldığı ilk günden itibaren dünyanın lider sanayi şirketlerince tercih edilmiştir. SMARTON, genel imalat, çelik, otomotiv, kâğıt ve kâğıt hamuru, madencilik ve enerji sektörleri de dâhil olmak üzere birçok sanayi sektörüne yönelik akıllı hizmetler sunmaktadır.

SMARTON, tek bir araba ile 6,3 tondan 250 tona kadar, iki araba ile ise 500 tona kadar kaldırma kapasitesine sahiptir. SMARTON’un akıllı kaldırma düzeneği farklı kaldırma ihtiyaçlarına göre ayarlanabiliyor. Akıllı kaldırma sistemine sahip bir temel ağır hizmet tipi vince ihtiyaç duyuyorsanız, SMARTON tam size göredir. Yalın görünümünün altında müşterinin üretim sürecine katkıda bulunacak pek çok özelliği standart olarak barındırmaktadır. Yükü kaldırmak için müşteri daha karmaşık yapıya sahip bir sisteme ihtiyaç duyuyorsa, ihtiyaca göre Akıllı Özellikler de eklenebilmektedir. “Belli başlı Akıllı Özellikler uygulamaların birçoğunda kullanılmak üzere önerilmektedir. Ancak, müşterinin üretim süreci bağlamında araştırmaya değer farklı özellikler de mevcuttur,” diyor, Konecranes Türkiye Genel Müdürü, Burhan Yılmaz.

Modüler ve genişletilebilir

SMARTON felsefesine göre; denenmiş ve test edilmiş parça ve özellikler vinç sisteminin temelini oluşturur. Bu yaklaşım sayesinde SMARTON’u kişiselleştirmek ve özelliklilerini arttırmak her zaman mümkündür. Örneğin, yazılım tabanlı Akıllı Özellikler SMARTON’a, vinç uzun yıllardır kullanılıyor olsa bile yüklenebilir.

Kolay servis erişimi

SMARTON’da uzaktan İzleme ve Raporlama hizmeti sunan TRUCONNECT® donanımı mevcuttur. Donanımın sağladığı gerçek kullanım verileri sayesinde bakım faaliyetlerini optimize etmenin yanı sıra, bakım ile uygulama uyumunu da takip edebilirsiniz. Veriler, faaliyetlerinizi planlayabilmeniz için sağlam adımlar atmanız ve bakım yatırımları ile verimlilik konularında doğru kararlar almanız konularında kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Ayrıca, Uzaktan Servis ile herhangi bir ekipman bozulduğunda 7/24 servis birimlerinden destek alabilirsiniz.

Verimli, güvenli ve kullanıcı dostu
SMARTON ve sahip olduğu tüm özellikler; güvenliği arttırmak, verimliliği ve etkinliği geliştirmek üzere tasarlanmış ve üretilmiştir. Ayrıca vincin kolay kullanılır olması sağlanmıştır.

Akıllı Özellikler

Mevcut akıllı özelliklere ilişkin örnekler:
• Sway Control: yükün hızlanma ve yavaşlamaya bağlı sallanmasını engeller ve yük döngü sürelerini azaltır,.
• Shock Load Prevention: Yüke ve vince zarar verebilecek şokları engelleyerek, yük kaldırma işleminin sorunsuz yapılmasını sağlar.
• Proteted Areas: Vince, 16 alana kadar, önceden belirlenmiş vinçle çalışma yapılamayacak yasak alan tanımlaması yapılabilir ve bu sayede iş güvenliği arttırılır.
• Inching: Bu özellik sayesinde yük varış noktasına en doğru şekilde ulaştırılır, yükün tam olarak yerine bırakılması gerektiğinde yüksek verimlilik ve güvenlik sağlar.
• Target Positioning: En sık kullanılan pozisyonlar için sadece iki düğmeyle çalışma döngülerinin gerçekleşmesini sağlar; güvenliği arttırır ve çalışma döngüsü sürelerini belirgin oranda kısaltır.

Yüksek verimliliğe örnek olabilecek opsiyonel bir diğer özellik ise, yavaşlama ve indirme işlemi sırasında açığa çıkan enerjiyi elektrik şebekesine geri gönderen Rejeneratif Şebeke Frenleme Sistemi’dir. Bu sistem, enerji maliyetlerinden tasarruf edilmesini sağlar.

Gelecekte de yanınızda

En iyi vinç özellikleri ile parçalarını bir araya getiren yüksek performanslı vinç sistemi SMARTON, üretim süreçlerini akıllı ve verimli bir şekilde yürütür, ayrıca bireysel bakım ile esneklik imkânı sağlayarak gelecekte de müşterinin yanında yer alacaktır.

Konecranes imalat ve proses sanayileri, tersaneler, limanlar ve terminaller de dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesine hizmet veren dünyanın önde gelen bir Lifting Businesses™ grubudur. Konecranes, verimlilik arttırıcı kaldırma çözümlerinin yanı sıra marka bağımsız kaldırma ekipmanları servisi verir. 2011 yılında gerçekleştirilen Grup satışları 1,896 milyar Euro'dur. 47 ülkede 609 lokasyonda 11.700 çalışana sahiptir. Konecranes, NASDAQ OMX Helsinki borsasına kotedir (sembol: KCR1V).