You are here

Akıllı CXT Çelik Halatlı Kaldırma Grupları vinçlerin Verimliliğini, Güvenliğini ve Hizmet Süresini artırıyor

Konecranes frekans dönüştürücüleri ASR ve ESR: Çelik halatlı kaldırma tertibatındaki mevcut yüke göre otomatik olarak ayarlanan kaldırma hızları
Vinç operatörleri, yanlız tek hızlı veya iki hızlı kaldırma uygulaması varken, yüksek akım ve sık yön değiştirmeler sonucu aşınmaya, yıpranmaya ve aşırı enerji tüketimine sebep olmaktaydılar. Böyle durumlar kademesiz ve ayarlanabilir kaldırma hızlarını gerekli kılmaktadır. Bu olanak enerji tüketimini azaltırken daha iyi işletim rahatlığı sağlar, vincin verimliliğini ve kullanım süresini artırır. Buna karşın : klasik frekans dönüştürücüleri vincin daha özellikli donatılmasını, dolayısıyla daha yüksek yatırımı gerektirir. Konecranes bu sorunun üstesinden gelmek için kaldırma hızını kademesiz olarak ayarlama imkanı sunan yenilikçi çözümler ASR ve ESR ile iki frekans dönüştürücü geliştirdi.
Tüm Vinç hareketleri için – kaldırma, araba ve vinç yürüyüş - kademesiz ve ayarlanabilir hız kontrolları genellikle proses vinçlerinde kullanılmaktadır. Hafif endüstriel vinçler ise bu kadar nitelikli donatılmamışlardır. Konecranes bu teknolojiye öncülük etmektedir. Tüm Konecranes endüstriel vinçleri kademesiz hız kontrollu vinç arabası ve vinç sürücüleri ile donatılmış olup, üstün işletim rahatlığı ve kullanım kolaylığı sunmaktadırlar.

Kalite ve ürün özellikleri

Hafif endüstriel vinçler genelde 4:1 veya 6:1 oranına sahip iki kaldırma hızlı geleneksel hız kontrollü yapılmaktadır. Konecranes'teki mühendisler -- vinç ve kaldırma teknolojisi alanında dünya çapında uzmanlar -- bir adım daha ileri giderek kaldırma tertibatları için iki yeni dönüştürücü geliştirdiler. Dönüştürücülerin özellikleri: ASR (Uyarlanabilir Hız Aralığı/Uyarlanabilir kaldırma hızı) ve ESR (Artırılmış Hız Aralığı/Artırılmış kaldırma hızı):
• Klasik ASR teknolojisi 10:1 oranındadaki kaldırma hızı için kademesiz kontrol sağlar. Bileşenlerin geliştirilmiş model ölçüleri sayesinde ASR teknolojisi vincin elektronik anlamda detaylı olarak donatılmasını gerektirmez. Tam yük esnasındaki

hız, kancalar boş iken ulaşılan hızın üçte birine kadar çıkar. Diğer yandan da, boş kanca ile kaldırma hızı iki hızlı kaldırma hızına oranla %50 daha fazladır.
• ESR teknolojisi daha güçlü motorlar kullanarak önemli miktarda daha hızlı kaldırma imkanı sunar ve 37:1 oranına kadar ayarlanabilir hız aralığı oluşturur. Maksimum yük ile çalışırken ESR'li kaldırma hızı otomatik olarak maksimum kaldırma hızının üçte ikisi kadar olur. Buna rağmen, boş kanca ile kaldırma hızı klasik frekans dönüştürücülere göre %50 daha fazladır.

Modellerin her ikisi de, sahip oldukları akıllı özellikler sayesinde çeşitli kullanım olanakları sunar: örneğin, boş kancada kaldırma hızı, eşdeğer iki hızlı kaldırma tertibatlarına gore yüzde 50'ye kadar daha fazla olabilir. Bu, zamandan tasarruf sağlarken verimliliği artırır. Dönüştürücü tarafından sunulan sorunsuz hız artışı üst noktalara çıkışı önlerken vinç köprüsü, vinç yolu ve yapısındaki gerilmeleri de en aza indirir. Bu; kullanım süresinin daha uzun, enerji tüketiminin ve tüm bakım çalışmaları maliyetlerinin daha düşük olmasını sağlar. Vinç sürücüsü vinci güvenli bir biçimde kullanmaya rahatça odaklanabilir, çünkü kaldırma hızı, frekans dönüştürücü tarafından yüke göre otomatik olarak ayarlanır. Her iki teknolojinin de özeti: Yük ne kadar hafif olursa kaldırma işlemi de o kadar hızlı olur.

Uygulamalar

ASR teknolojisi: Uyarlanabilir kaldırma hızı temel olarak, genelde küçük veya orta ölçekli yükler kaldıran ve maksimum yükleri de nadiren kaldıran vinçler ve kaldırma tertibatları içindir. Deneyimlerimiz göstermektedir ki, kaldırma tertibatlarının çoğu hafif yükler kaldırmaktadır. ASR kaldırma tertibatı dönüştürücüleri, boş kancalardaki ve kısmi yüklerdeki yüksek hızlar sayesinde, bu uygulamalar için daha yüksek verimlilik, güvenlik ve kullanım süresi sağlar (bkz. Bilgi grafiği 1/ASR). ASR teknolojisine sahip CXT çelik halatlı kaldırma tertibatları, sahip olduğu dönüştürücü teknolojisi sayesinde, mevcut vinç sistemlerinin hızlı ve kolay bir biçimde modernizasyonu için de uygundur.

ESR teknolojisi: Artırılmış kaldırma hızı temelde, düzenli olarak orta veya maksimum yükler taşınıyorsa faydalı olur. Kaldırma tertibatı tam yükte dahi yüksek kaldırma hızları ile kullanılacaksa veya çok geniş bir hız aralığı isteniyorsa ESR sistemine yatırım yapılması önerilir (bkz. Bilgi grafiği 2/ESR).

Konecranes imalat ve proses sanayileri, tersaneler, limanlar ve terminaller de dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesine hizmet veren dünyanın önde gelen bir Lifting Businesses™ grubudur. Konecranes, verimlilik arttırıcı kaldırma çözümlerinin yanı sıra marka bağımsız kaldırma ekipmanları servisi verir. 2011 yılında gerçekleştirilen Grup satışları 1,896 milyar Euro'dur. 47 ülkede 609 lokasyonda 11.700 çalışana sahiptir. Konecranes, NASDAQ OMX Helsinki borsasına kotedir (sembol: KCR1V).