You are here

RopeQ™ çelik halat muayenesi

ÇELİK HALAT GÜVENLİĞİ

Bir çelik halatı oluşturan teller, demetler ve öz; çelik halatın çalışma ömrü boyunca gerilmeye, eğilmeye ve aşınmaya tabidir. Bu tellerin büyük bir kısmı koparsa veya özü hasar görürse, halatın kuvveti ve güvenliği tehlikeye girer.

Normal bir muayene sırasında, yalnızca çelik halatın dış telleri ve demetleri gözle kontrol edilebilir. Konecranes RopeQ™ teknolojisi ve tahribatsız muayene metodolojisi, normalde görülmeyen iç tellerin, halat demetlerinin ve özün durumunu analiz eder.

ROPEQ ÇELİK HALAT MUAYENESİ

RopeQ her türlü çelik halat uygulaması için önerilir ve özellikle sabit kullanımdaki proses vinçlerinde, yalnızca zaman zaman kullanılan vinçlerde, gözle incelenmesi özellikle zor olan halatlarda ve kaza sonrası incelemelerde kullanışlıdır.

Çelik halat denetimi, görünmeyen kusurları tespit ederek güvenliğin iyileştirilmesini destekler. Proses görevli ekipmanlar ile diğer kritik ekipmanlarda çelik halat değiştirme aralıklarını optimize ederek duruş süresini en aza indirebilir ve bakım maliyetlerini azaltabilirsiniz. Bazı durumlarda, son derece uyumlu ve güvenli halatlar, halat durumuna ait verilerin tam ve doğru olarak elde edilememesi nedeniyle değiştirilebilir.